Vedeli ste o tom, že na Slovensku máme až 29 druhov “myší”, ktoré odborná literatúra nazýva “drobné zemné cicavce”?. Tento pojem v sebe skrýva skupinku hlodavcov a hmyzožravcov, ktoré sú veľkostne menšie ako potkan. Nie všetci členovia tejto partičky sú škodcovia a nepriatelia človeka, a keďže s približujúcou sa jeseňou sa tieto tvory začnú sťahovať k našim príbytkom, nie je na škodu čo-to si o nich povedať.

Najčastejším a neželaným hosťom v okolí našich domovov sú myši, predovšetkým myš domová. Spoznáme ich tak, že uši myší sú veľmi veľké a výrazné, chvost je dlhší ako telo. Myši sú v domácnostiach neželaným hosťom, nakoľko znehodnocujú potraviny, ich prítomnosť spoznáme aj podľa nevábivej vône a veľmi rýchlo sa z jednej myši stane celá nenažraná rodinka.

Najznámejším zo skupinky hrabošov je predovšetkým hraboš poľný, ktorý sa síce interiérom vyhýba, ale na plodinách a trávnych porastoch dokáže narobiť riadnu spúšť. Typickým znakom hrabošov sú male uši schované v srsti a krátky chvostík. Taktiež sa množia veľmi rýchlo a v poľnohospodárstve spôsobujú kalamitné stavy.

Zaujímavou skupinkou sú piskory, ktoré sa od predošlých líšia tým, že sa živia hmyzom. Spoznáme ich jednoducho. Keď sa prizrieme bližšie, papuľka piskorov je omnoho dlhšia ako u hrabošov a myší. Človeku nijako neškodia, ba naopak, svojím obrovským apetítom značne znižujú množstvo hmyzu v okolí. Všetky piskory sú navyše zákonom chránené!

Pýchou plchov a nezameniteľným poznávacím znamením je ich krásny dlhý a huňatý chvost. Ich prirodzeným prostredím je hlavne les. Človeku neškodia, avšak ak sa nasťahujú na povalu chát alebo domov v blízkosti lesa, ich nočné šantenie môže niekedy obťažovať jej spiacich obyvateľov. Plchy sú však taktiež zákonom chránené živočíchy!

Vždy si preto všímajte, čo za „myš“ sa to okolo vás pohybuje. Niktoré môžu byť užitočnými pomocníkmi či len neškodnými susedmi.

Pridaj komentár